امروز سه شنبه 5 تير 1403
کد خبر : 236802 تاریخ ثبت : 1399/6/21 01:04:33
مسعود خوانساری

دلایل عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات/ صادرکنندگان مقررات را بلد نبودند

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: ناهماهنگی میان دستگاه‌های مختلف مانند گمرک، سازمان توسعه تجارت و بانک مرکزی و نبود سامانه یکپارچه از عوامل اصلی در بازنگشتن ارز‌های صادراتی است.

دلایل عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات/ صادرکنندگان مقررات را بلد نبودند

مسعود خوانساری امروز در پانزدهمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به عدم بازگشت ۲۷ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات، گفت: اینکه چقدر از این رقم واقعیت دارد باید بررسی شود اما اتاق بازرگانی در مکاتبه ای با بانک مرکزی از آنها خواسته تا فهرست اسامی افرادی که ارز حاصل از صادرات را به کشور باز نگردانده اند به ما اعلام کنند که بانک مرکزی اخیرا فهرستی را به همراه میزان ارزی که باز نگشته اعلام کرده است.  

رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: اگرچه فهرست اعلامی بسیار کمتر از رقم اعلامی بانک مرکزی است اما ما با ۹۰ شرکتی که در لیست بودن جلسات متعددی را برگزار کردیم.  

وی بیان داشت: ناهماهنگی میان دستگاه‌ ها از جمله گمرک جمهوری اسلامی ایران، سازمان توسعه تجارت و بانک مرکزی و نبود سامانه یکپارچه از عوامل اصلی در عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات است.  

رئیس اتاق بازرگانی تهران بیان داشت: همچنین در نتیجه این جلسات مشخص شد که بسیاری از این شرکت ها عامل موثر در عدم بازگشت ارز را نبود آگاهی برخی از صادرکنندگان از دستورالعمل ها و بخشنامه های موجود اعلام کردند ضمن اینکه بخشنامه های متعدد را عامل دیگر عنوان کردند.  

خوانساری با تاکید بر اینکه بانک مرکزی در جلسه برگزار شده همکاری های خوبی داشته است، گفت: بهتر بود قبل از اعلام، بانک مرکزی هماهنگی میان دستگاه های مختلف و بخش خصوصی انجام می‌شد.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی ها از کسری بودجه دولت ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است، بیان داشت: دولت از طریق ارائه اوراق قرضه دولتی و همچنین عرضه برخی سهام دولتی تا حدودی توانسته است که این کسری را جبران کند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اوراق سلف نفتی که رئیس جمهور پیش از این خبر آن را داده بود بیان داشت: براساس گفته همتی رئیس کل بانک مرکزی این اوراق برای ۲ سال آینده است و انتظارات تورمی را مدیریت می کند ضمن اینکه در مقایسه با اوراق دیگر کم هزینه تر است و سود بیشتری هم دارد.  

وی افزود: در جلسه قبل اتاق بازرگانی تهران در مورد تفاهم نامه ایران و چین مباحثی مطرح شد لذا در این خصوص کارگروهی تشکیل شد و کمیسیون های مرتبط  با هم به این کارگروه متصل شدند و با وزارت خارجه نیز مکاتباتی انجام شد و هماهنگی های خوبی نیز انجام شده است.  

رئیس اتاق بازرگانی تهران درخصوص صدور کارت بازرگانی بیان داشت: از سال گذشته بحث درباره صدور کارت بازرگانی این بود که به سامانه جامع تجارت متصل شود که وزارت صنعت، معدن و تجارت آن را پیگیری کرد که ورود افرادی برای صدور و تمدید کارت بازرگانی از طریق سامانه جامع تجارت انجام شود.  

خوانساری اظهار داشت: براساس بخشنامه قرار بود که از اول مرداد فرایندها از طریق سامانه جامع تجارت انجام شود اما علیرغم اینکه ۲۸ روز از موعد مقرر گذشته است هنوز این سامانه راه اندازی نشده و لذا متقاضیان به ما مراجعه می کنند که دست ما نیز بسته است.  

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه