امروز سه شنبه 5 تير 1403
کد خبر : 237151 تاریخ ثبت : 1402/7/3 12:50:25
رئیس اتاق بازرگانی بوشهر:

توسعه همکاری‌های‌ تجاری و اقتصادی بین بوشهر و روسیه/ پذیرش هیئت تجاری روس

رئیس اتاق بازرگانی بوشهر از توسعه همکاری بازرگانی و اقتصادی بین استان بوشهر و کشور روسیه خبر داد و گفت: تشکیل کنسرسیوم صادراتی، برندسازی و تقویت و سرمایه‌گذاری در دستور کار بوشهر و مسکو قرار دارد. به گزارش روابط عمومی اتاق بوشهر، خورشید گزدرازی شامگاه شنبه در نشست با اعضای اتاق بازرگانی مسکو با بیان اینکه بندر بوشهر در حاشیه خلیج فارس از ظرفیت‌های مهمی برخوردار است اظهار داشت: استان بوشهر به لحاظ موقعیت ویژه جغرافیایی طبیعی از جمله ساحل طولانی، دسترسی به دریاهای آزاد بین‌المللی، مجاورت با کشورهای حاشیه خلیج فارس و تأسیسات بندری و گمرکی، جایگاه مناسبی برای فعالیت‌های بازرگانی و تجاری از ظرفیت مهمی برخوردار است.

 

رئیس اتاق بازرگانی بوشهر از توسعه همکاری بازرگانی و اقتصادی بین استان بوشهر و کشور روسیه خبر داد و گفت: تشکیل کنسرسیوم صادراتی، برندسازی و تقویت و سرمایه‌گذاری در دستور کار بوشهر و مسکو قرار دارد.
به گزارش روابط عمومی اتاق بوشهر، خورشید گزدرازی شامگاه شنبه در نشست با اعضای اتاق بازرگانی مسکو با بیان اینکه بندر بوشهر در حاشیه خلیج فارس از ظرفیت‌های مهمی برخوردار است اظهار داشت: استان بوشهر به لحاظ موقعیت ویژه جغرافیایی طبیعی از جمله ساحل طولانی، دسترسی به دریاهای آزاد بین‌المللی، مجاورت با کشورهای حاشیه خلیج فارس و تأسیسات بندری و گمرکی، جایگاه مناسبی برای فعالیت‌های بازرگانی و تجاری از ظرفیت مهمی برخوردار است.
وی با بیان اینکه استان بوشهر دارای ظرفیت‌های عظیم در حوزه بازرگانی، صنعت، معدن، کشاورزی‌ و گردشگری گفت: این استان با دارا بودن بیش از 700 کیلومتر مرز دریایی با خلیج فارس و با توجه اینکه از دیر باز اکثر معاش مردم از طریق دریا و دریانوردی است و همین دلیل وجود 15 بندر و گمرک فعال در استان باعث شده 65 درصد از مردم در امر خدمات و بازرگانی فعالیت کنند.
رئیس اتاق بازرگانی بوشهر با بیان اینکه بندر بوشهر نقشی راهبردی در توسعه داخلی و خارجی تجارت ایفا می‌کند افزود: استان بوشهر با دارا بودن ذخایر و منابع غنی نفتی و همچنین گاز در پارس جنوبی، وجود بزرگترین پایانه نفتی کشور در جزیره خارگ، پالایشگاه گاز فجر جم و پتروشیمی جزیره خارگ و ده‌ها واحد پالایشگاه و پتروشیمی، صنعت صیادی، صنایع دریایی و کشتی‌سازی، وجود شهرک‌های صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی و منطقه آزاد تجاری در مرکز استان و صنایع پایین‌دست از مزیت‌های این استان در حوزه صنعت به شمار می‌رود.
گزدرازی ذخایر فراوان معدنی و توانمندی بالای صدور مواد معدنی فرآوری شده و خام و سهولت دسترسی به بازارهای داخلی و خارجی را از مزیت‌های این استان در زمینه صادرات مواد معدنی دانست و بیان کرد: استان بوشهر در حوزه کشاورزی دارای قابلیت‌های رقابتی، صادراتی از جمله محصولات کشاورزی و فرآورده‌های خرما با کشت وسیع نخیلات و تولید بیش از 130 هزار تن محصول با واریته‌های مختلف، گوجه‌فرنگی خارج از فصل، انواع سبزی و صیفی خارج از فصل در بیش از 22 هزار هکتار از اراضی این استان کشت و بهترین اقلیم برای محصولات گلخانه‌ای را دارد.
وی اضافه کرد: تولید آبزیان پرورشی و غذای میگو، بچه میگو و پروژه پرورش ماهی در قفس، استان بوشهر را به قطب نخست میگو پرورشی تبدیل کرده است.
رئیس اتاق بازرگانی بوشهر توسعه تعاملات بازرگانی و اقتصادی بین استان بوشهر و کشور روسیه را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: شناخت فرصت‌های تجاری روسیه، بررسی راه‌های صادرات محصولات استان به روسیه در حوزه صنایع غذایی به ویژه خرما و آبزیان و محصولات گلخانه‌ای از جمله اهداف این نشست است.
گزدرازی  بررسی مشکلات صادراتی استان در حوزه پولی، بانکی، حمل و نقل، مسیر لجستیکی شمال به جنوب و نقش بوشهر در کمک به توسعه تجارت روسیه و بررسی مهمترین تقاضا وارداتی روسیه را از دیگر اهداف این نشست دانست و بیان کرد: پذیرش هیئت تجاری از روسیه و ترغیب تجار روس به حضور در نمایشگاه‌های استان به ویژه نمایشگاه خرما و آبزیان و پیشنهادات در راستای تقویت مناسبات اقتصادی و تجاری مورد توجه ویژه تجار و بازرگانان استان بوشهر قرار دارد.
وی با تأکید بر برقراری موافقت‌نامه تجارت و تعرفه ترجیحی با کشور روسیه برای تقویت مناسبات تجاری گفت: موافقت‌نامه تجاری یکی از باثبات‌ترین ابزارهای توسعه بین کشورها محسوب می‌شود که امکان صدور و نفوذ محصولات بر بستر رویه‌های گمرکی مهیا می‌کند.
رئیس اتاق بازرگانی بوشهر بر تأسیس شرکت‌های دوملیتی ایرانی و روسیه برای گره خوردن و ایجاد وابستگی متقابل منافع اقتصادی و مهیا شدن زمینه سرمایه‌گذاری خارجی در کشور و استان بوشهر تأکید کرد و افزود: تقویت برند در محصولات مزیت‌دار و تولیدات صادرات محور استان مانند خرما، گوجه فرنگی و میگو مورد توجه قرار دارد.
گزدرازی تسریع در عملیاتی شدن منطقه آزاد تجاری و صنعتی بوشهر به جهت ورود مواد اولیه و پردازش آن در منطقه بدون حقوق و عوارض گمرکی و در نهایت صدور محصول نهایی و جلوگیری از خام‌فروشی و ایجاد ارزش افزوده را مورد تأکید قرار داد و اضافه کرد: با توجه به وجود گسترده مزارع پرورش آبزیان در استان و در اختیار داشتن قطب پرورش میگو کشور و از سویی نیاز کشور روسیه به واردات 5 میلیارد دلار آبزیان، لازم است با تشکیل کنسرسیوم صادراتی، برندسازی و تقویت و سرمایه‌گذاری در صنعت بسته‌بندی در این زمینه برای در اختیار گرفتن این بازار بزرگ برنامه‌ریزی کرد.
وی حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی، اعزام و پذیرش هیئت‌های تجاری، سرمایه‌گذاری، تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان بوشهر به کشورهای هدف برای شناسایی ظرفیت‌های جدید تجاری با محوریت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بوشهر را مورد تأکید قرار داد.
اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه