امروز سه شنبه 5 تير 1403
کد خبر : 237165 تاریخ ثبت : 1402/9/4 09:58:31

علاقه‌مندی بنگلادش برای توسعه روابط تجاری با ایران/ خرما بازار خوبی در بنگلادش دارد

سفیر بنگلادش در ایران با اشاره به ظرفیت‌های مهم اقتصادی و معدنی استان بوشهر گفت: استان بوشهر از ظرفیت‌های مهم تولیدی مورد نیاز بازار بنگلادش برخوردار است که توسط روابط تجاری در دستور کار قرار دارد
سفیر بنگلادش در ایران با اشاره به ظرفیت‌های مهم اقتصادی و معدنی استان بوشهر گفت: استان بوشهر از ظرفیت‌های مهم تولیدی مورد نیاز بازار بنگلادش برخوردار است که توسط روابط تجاری در دستور کار قرار دارد
  منجورول کریم خان چودری صبح امروز در نشست با استاندار بوشهر با بیان اینکه مردم ایران با بنگلادش آشنا هستند اظهار داشت: روابط ایران با بنگلادش تاریخی و در طول تاریخ روابط زیادی با یکدیگر داشته‌اند.
سفیر بنگلادش در ایران با بیان اینکه ایران در ادوار مختلف از قطب‌های تمدنی و تاثیرگذار بوده است گفت: روابط سیاسی ایران با بنگلادش گرم و صمیمی است و توسعه روابط تجاری در دستور کار دو کشور قرار دارد.
وی رشد اقتصادی و افزایش تعاملات تجاری را از اهداف سفر به بوشهر دانست و بیان کرد: همکاری دوجانبه ایران و بنگلادش زمینه رشد اقتصادی این کشورها را فراهم می‌کند.
منجورول کریم خان چودری با بیان اینکه بنگلادش دارای جمعیت زیاد با وجود تولیدات و صادرات محصولات به کشورهای مختلف واردات زیادی هم دارد گفت: سال گذشته واردات کشور بنگلادش 75 میلیارد دلار بود که نشان از ظرفیت تجاری این کشور است.
سفیر بنگلادش در ایران شناخت ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور توسط تجار و بازرگان ایران و بنگلادش را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: بازدید هیئت‌های تجاری ایرانی از ظرفیت‌های بنگلادش و هیئت‌های تجاری بنگلادشی از توانمندی اقتصادی و تولیدی ایران می‌تواند به رشد تجارت دو کشور کمک کند.
وی ظرفیت استان بوشهر در ابعاد اقتصادی، صنعتی و تولیدی در زمینه‌های مختلف را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: در نمایشگاه خرما استان بوشهر ظرفیت‌های مهمی در معرفی محصولات و فرآورده‌های خرما ارائه شده که قابل توجه است.
سفیر بنگلادش در ایران با بیان اینکه خرما بازار خوبی در بنگلادش دارد گفت: واردات خرما از کشورهای عربی به بنگلادش صورت می‌گیرد و این ظرفیت در استان بوشهر می‌تواند در عرصه مبادلات تجاری با بنگلادش اثرگذار باشد.
منجورول کریم خان چودری  با اشاره به وجود کارخانه‌های متعدد سیمان در بنگلادش و استفاده سیمان در پروژه‌های متعدد عمرانی اضافه کرد: یکی از نیازهای مهم کارخانه‌های سیمان بنگلادش کلینکر و آهک است که از کشورهای اندونزی و ویتنام وارد می‌شود و اکنون ظرفیت خوبی در استان بوشهر در این محصول مهم معدنی وجود دارد.
وی با تاکید بر توسعه تجارت و روابط اقتصادی بوشهر با بنگلادش افزود: استان بوشهر از ظرفیت‌های مهم تولیدی مورد نیاز بازار بنگلادش برخوردار است.
سفیر بنگلادش در ایران تولید مواد پلاستیکی یکی دیگر از ظرفیت‌های اقتصادی و صنعتی این کشور دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به تولید مواد اولیه مورد نیاز صنایع مواد پلاستیکی در صنایع پتروشیمی استان بوشهر این مهم ظرفیت خوبی برای توسعه روابط تجاری است.
منجورول کریم خان چودری اضافه کرد: تولید پوشاک یکی از دیگر توانمندی کشور بنگلادش است که لازم است شرایطی فراهم شود تا زمینه همکاری تجاری بوشهر با بنگلادش برای صادرات و واردات کالا فراهم شود.
*استان بوشهر 74 درصد گاز کشور را تامین می‌کند*
استاندار بوشهر نیز با تشریح ظرفیت‌های استان بوشهر خاطرنشان کرد: این استان ساحلی دارای طولانی‌ترین مرز دریایی با خلیج‌فارس است و 50 درصد ساحل خلیج‌فارس در استان بوشهر قرار دارد.
احمد محمدی‌زاده با بیان اینکه بوشهر با 5 کشور حوزه جنوبی خلیج‌فارس همسایه است گفت: این استان در عرصه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی از ظرفیت بالایی برخوردار است و از میدان گازی مشترک ایران و قطر روزانه 700 میلیون مترمکعب گاز در فصل سرما استخراج و 74 درصد گاز کشور تامین می‌کند.
وی با اشاره به فعالیت 13 پالایشگاه بزرگ گاز در استان بوشهر تصریح کرد: 29 مجتمع پتروشیمی در استان بوشهر مستقر است و و سالانه 60 میلیون تن محصولات پتروشیمی تولید و بخش زیادی از آن صادر می‌شود.
استاندار بوشهر با بیان اینکه مواد اولیه تولیدی از صنایع پتروشیمی به محصولات دیگر تبدیل می‌شود تاکید کرد: بخشی از محصولات پتروشیمی در تولید پارچه نقش دارد که با توجه به وجود نساجی‌های بزرگ در بنگلادش محصولات پتروشیمی استان بوشهر می‌تواند نیاز این نساجی‌ها را برآورده کند.
محمدی‌زاده صادرات 93 درصد نفت خام کشور از خارگ را از دیگر ویژگی استان بوشهر دانست و تصریح کرد: تجارت و بازرگانی دریایی یکی دیگر از ظرفیت‌های استان بوشهر و اکنون 2 هزار شناور تجاری لنج در این استان فعال است.
وی با بیان اینکه مبادلات تجاری لنج‌های استان بوشهر از دیرباز با کشورهای مختلف از جمله بنگلادش برقرار بوده است گفت: 14 بندر بزرگ و کوچک در استان بوشهر وجود دارد و قابلیت تردد شناورها از 500 تن تا 20 هزار تن ظرفیت دارد.
استاندار بوشهر تولید محصولات کشاورزی از جمله خرما را از دیگر قابلیت‌های این استان برشمرد و افزود: 15 درصد خرما کشور در استان بوشهر تولید می‌شود و هر ساله نمایشگاه تخصصی خرما در این استان برای معرفی توانمندی‌ها تشکیل می‌شود.
محمدی‌زاده از تولید 40 نوع محصول خرما در استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: سیمان، آهک، کلینکر از دیگر ظرفیت‌های تولیدی استان بوشهر است.
وی با بیان اینکه استان بوشهر می‌تواند مواد خام صنایع نساجی بنگلادش از مجتمع‌های پتروشیمی در استان تامین کند اضافه کرد: خرما از محصولات مهم استان بوشهر ظرفیت خوبی برای صادرات به بنگلادش است.
استاندار بوشهر صنعت سیمان، کلینکر و آهک را از دیگر ظرفیت‌های استان بوشهر برای صادرات به بنگلادش دانست و تصریح کرد: با توجه به ظرفیت‌های استان بوشهر همکاری دو جانبه بنگلادش با بوشهر پیگیری می‌شود.
محمدی‌زاده با تشریح ظرفیت‌های تولیدی و اقتصادی خواستار تعامل و همکاری تجار و بازرگانان استان بوشهر با بنگلادشی شد.
وی بازدید تجار استان بوشهر از ظرفیت‌های بنگلادش و بالعکس بازرگانی بنگلادشی از توانمندی تجاری و اقتصادی استان بوشهر را یک ضرورت دانست.
اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه