امروز سه شنبه 5 تير 1403
کد خبر : 237189 تاریخ ثبت : 1403/1/31 12:24:13
خورشید گزدرازی:

استان بوشهر به کرویدر ترانزیتی اوراسیا، روسیه و کشورهای خلیج فارس تبدیل شده است.


خورشید گزدرازی شامگاه جمعه در نشست فعالان اقتصادی بوشهر با سفرای ازبکستان و تاجیکستان در ایران اظهار کرد: استان بوشهر با ۷۰۰ کیلومتر مرز آبی با خلیج فارس و ۱۵ بندر فعال تجاری اقتصادی یکی از قطب های تجاری اقتصادی و انرژی کشور است.

وی با اشاره به اینکه ۶۵ درصد مردم بوشهر در حوزه تجارت و بازرگانی فعالیت می کنند، افزود: از مقاصد صادراتی بنادر استان بوشهر کشورهای حاشیه خلیج فارس، آسیایی جنوب شرق و آفریقا می توان نام برد.

رییس اتاق بازرگانی بوشهر تصریح کرد: با تصویب منطقه آزاد بوشهر که یکی از انتظارات ۳۰ ساله فعالان اقتصادی بود کلید گشایش دروازه توسعه اشتغال، تولید، صادرات و احیای دوباره نقش تاریخی بندر بوشهر در عرصه تجارت و بازرگانی بین المللی و منطقه ای فراهم شده است.

گزدرازی ادامه داد: منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با سرمایه گذاری خوبی انجام گرفته به قطب انرژی ایران تبدیل شده است.

وی صنایع معدنی را از دیگر ظرفیت‌های استان برشمرد و گفت: این استان در زمینه سیمان و سنگ آهک فعال و با توجه به ساحلی بودن و نزدیکی منابع معدنی به ساحل از پتانسیل‌های بالای برای صدور مواد معدنی فرآوری شده و خام برخوردار است.

رییس اتاق بازرگانی بوشهر عنوان کرد: در حوزه کشاورزی استان بوشهر با دارا بودن نخلستان‌های وسیع امکان تولید، فرآوری و بسته بندی خرما دارد و فراوانی و تنوع آبزیان و جایگاه مهم استان در تولید میگو پرورشی سبب شده به یکی از قطب های میگو پرورشی تبدیل شود.

گزدرازی ادامه داد: همچنین این استان قطب تولید گوجه فرنگی خارج از فصل و صیفی جات و محصولات گلخانه ای است.

وی از آمادگی اتاق بازرگانی جهت تسهیل مبادلات تجاری استان بوشهر با کشورهای تاجیکستان و ازبکستان خبر داد و گفت: اعزام هیات های تجاری و شرکت نمایشگاه‌ها از اقدامات ۲ جانبه ای است که می تواند انجام شود.
 

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه